با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 185

کارگروه مبارزه با زمین‌خواری تشکیل شد

تاریخ انتشار: 17 بهمن 1395 , بازدید: 1548
جلسه کارگروه فراقوه‌ای دستگاه‌های متولی امر زمین، برای مبارزه با زمین‌خواری به ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

جلسه کارگروه فراقوه‌ای دستگاه‌های متولی امر زمین، برای مبارزه با زمین‌خواری به ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در این جلسه که نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با زمین از قوای سه‌گانه حضور داشتند، پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گزارشی در زمینه طرح ساماندهی و پایش فعالیت‌های موجود اراضی در منطقه ساحلی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان ارائه کرد و سپس نماینده وزارت اطلاعات درباره پایش اراضی کشاورزی گزارش داد.

 

در این جلسه، وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نارسایی‌های قانونی در حوزه زمین یکی از عوامل اصلی در سوءاستفاده‌ها و تغییر کاربری‌های اراضی کشاورزی است، تصریح کرد: ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به موجب قانون به محدوده طرح هادی در ۵۶۰۰ روستا الحاق شده که متاسفانه از شمول قانون حفظ کاربری اراضی خارج و زمینه تغییر کاربری در این اراضی فراهم شده که اینها از جمله نارسایی‌های قانونی است.

 

حجتی افزود: خوشبختانه با تفاهمات به عمل آمده با دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در رفع آثار این نقص قانونی اقدام و اهتمام لازم برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی صورت گرفته است.

 

وی بازدهی اقتصادی زمین را از دیگر عوامل تغییر کاربری‌ها عنوان و تاکید کرد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا زمین برای سرمایه‌گذاری کارآفرینان و راه‌اندازی فعالیت‌های مختلف اقتصادی، بازدهی یکسانی داشته باشد.

 

حجتی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی فضای اقتصادی کشور، بازدهی زمین برای فعالیت‌های کشاورزی پایین است و همین امر سبب می‌شود سرمایه‌گذاران به دیگر کاربری‌های زمین و فعالیت‌های غیرکشاورزی بپردازند.

 

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت مدیریت تقاضای زمین برای حفظ کاربری کشاورزی در حوزه کاربری اراضی تاکید کرد و گفت: با برنامه‌ریزی مناسب باید تقاضای زمین برای فعالیت‌های غیر کشاورزی کاهش یابد.

 

وی استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز برای پایش کاربری‌های زمین به‌صورت آنلاین را ضروری خواند و افزود: این خدمات آنلاین باید در اختیار دستگاه‌های متولی زمین قرار گیرد تا زمان برخورد با متخلفان کوتاه شود.

 

وزیر جهادکشاورزی همچنین خواستار استمرار پایش و برخورد قاطع با زمین‌خواران شد و بر لزوم شفافیت قانون آمایش سرزمین به ویژه در استان‌های شمالی تاکید کرد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016