با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 21

رئیس اتاق اصناف ایران هشدار داد/ سهم صفر بنگاه‌های کوچک و متوسط از وام تولید

تاریخ انتشار: 12 دی 1395 , بازدید: 1854
اکنون 1.3 میلیون واحد صنفی در توزیع دخالت دارند و 90 درصد توزیع کالاهای داخلی و 75 درصد توزیع کالاهای وارداتی برعهده اصناف است؛ همچنین 600 هزار بنگاه تولیدی و 550 هزار واحد صنفی در بخش تعمیر و نگهداری، خدمات ارائه می‌دهند.

اکنون 1.3 میلیون واحد صنفی در توزیع دخالت دارند و 90 درصد توزیع کالاهای داخلی و 75 درصد توزیع کالاهای وارداتی برعهده اصناف است؛ همچنین 600 هزار بنگاه تولیدی و 550 هزار واحد صنفی در بخش تعمیر و نگهداری، خدمات ارائه می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و وسایل الکترومکانیکی تهران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: در دنیا به بنگاه‌های کوچک و متوسط به‌عنوان سرمایه نگاه می‌شود اما در ایران برای این‌گونه بنگاه‌ها موانع ایجاد می‌کنند و حتی پرداخت وام به این بنگاه‌ها نیز تقریبا صفر است.

فاضلی در جمع اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وجود 40 درصد فرصت شغلی در بنگاه‌های کوچک، کمترین رقم در کشورهای در حال توسعه است در حالی که تعداد واحدهای صنفی ایران از میانگین استانداردهای جهانی بالاتر است.

وی با اشاره به سهم 17.5 درصدی اصناف در تولید ناخالص داخلی، ادامه داد: اصناف با بیش از 3 میلیون واحد صنفی در 4 گروه صنوف تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی در سراسر کشور فعالیت دارند.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه دولت طبق بند ب ماده 101 برنامه توسعه باید برای شناسایی و ساماندهی واحدهای بدون پروانه تدبیری بیندیشد، افزود: اکنون 1.3 میلیون واحد صنفی در توزیع دخالت دارند و 90 درصد توزیع کالاهای داخلی و 75 درصد توزیع کالاهای وارداتی برعهده اصناف است؛ همچنین 600 هزار بنگاه تولیدی و 550 هزار واحد صنفی در بخش تعمیر و نگهداری، خدمات ارائه می دهند.

فاضلی با اشاره به نقش کم‌نظیر اصناف در بخش فرهنگی یادآور شد: هر واحد صنفی روزانه حداقل با 5 خانواده ارتباط دارد که می‌تواند فرصتی برای فرهنگ‌سازی باشد ضمن اینکه در مباحث اجتماعی نیز همین‌گونه است.

 

به‌گفته وی اصناف از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیار بالایی در مقایسه با دیگر بخش‌ها برخوردار هستند اما در برنامه‌های توسعه‌ای، تاکنون نقش اصناف نادیده گرفته شده و اگر قرار باشد در اقتصاد کشور، تحولی رخ دهد از طریق اصناف بهتر امکان‌پذیر است.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف با کمترین سرمایه امکان ایجاد اشتغال را دارند، خاطرنشان کرد: در اصناف 6.5 میلیون شغل ایجاد شده بدون اینکه تسهیلاتی از سوی دولت تأمین شده باشد؛ همچنین در دنیا به بنگاه‌های کوچک و متوسط به‌عنوان سرمایه نگاه می‌شود اما در ایران برای این‌گونه بنگاه‌ها مانع ایجاد می‌کنند و حتی پرداخت وام به این بنگاه‌ها نیز تقریبا صفر است.

وی ادامه داد: در حدود 2 سال گذشته که مسؤولیت اتاق اصناف ایران را برعهده گرفتم، سعی و تلاشم بر برنامه‌ریزی بوده و برنامه‌های اتاق در 3 بخش کوتاه، میان‌مدت و بلندمدت در 60 ماده تدوین شده است.

فاضلی اضافه کرد: 8300  اتحادیه صنفی و 400 اتاق اصناف در سراسر کشور وجود دارد که حجم بزرگی است و نباید این‌گونه باشد و می‌توان با تجمیع، آنها را ساماندهی کرد که مجلس می‌تواند در این زمینه کمک کند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به ضرورت بازنگری و اصلاح قانون نظام صنفی تاکید کرد: بررسی اصلاحات قانون نظام صنفی مرحله نهایی را می‌گذراند و با ویرایش پایانی آن بزودی تقدیم مجلس خواهد شد.

وی درباره سهم صنوف در شاخص‌های اقتصادی در ایران گفت: اصناف با حداقل 600 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ( به غیر از ارزش ملک)، سهمی معادل 500 میلیون دلار در صادرات کالا دارند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016