با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 353

در بازار رقابتی حدود صنفی بی‌معناست

تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1396 , بازدید: 1667
یکی از قوانینی که در قانون نظام صنفی کشور تغییر کرد؛ حق عضویت و حدود صنفی است. با قاطعیت باید بگویم که در مباحث اقتصادی دنیای امروز قانون حدود صنفی قابل پذیرش نیست و به عبارت دیگر بی‌معنا است.

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران

یکی از قوانینی که در قانون نظام صنفی کشور تغییر کرد؛ حق عضویت و حدود صنفی است. با قاطعیت باید بگویم که در مباحث اقتصادی دنیای امروز قانون حدود صنفی قابل پذیرش نیست و به عبارت دیگر بی‌معنا است.

 

این روزها رقابت حرف نخست را در بازار می‌زند. در این رقابت مصرف‌کننده خود تعیین می‌کند که چه کالایی را برای مصرف انتخاب کند. حذف این قانون ریشه در تحولات سیاسی-اجتماعی کشور دارد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تعداد زیادی از افراد که شغل خود را از دست داده بودند به بدنه اصناف اضافه شدند. بعد از جنگ تحمیلی نیز فرآیند اضافه شدن مردم به بدنه بازار ادامه پیدا کرد و تعداد دیگری از مردم به اصناف پیوستند و در این بخش فعالیت خود را آغاز کردند.

 

همچنین در دهه دوم و سوم انقلاب اسلامی ایران، تعداد زیادی از تحصیل‌کرده‌هایی که نتوانستند کار متناسب با تحصیل خود بیابند به حوزه اصناف ورود کردند که این شرایط سبب شد، اصناف در این سال‌ها به لحاظ نیروی انسانی رشد قابل‌توجهی کند. در چنین شرایطی می‌توان گفت که اصناف در این بخش، از استانداردهای جهانی خارج شد و متاسفانه اتاق اصناف هرچه بیشتر برای سامان دادن این معضل فریاد زد جوابی نشنید. براساس استانداردهای جهانی به ازای هر ۴۲ خانوار یک بنگاه کوچک صنفی وجود دارد، اما در ایران به ازای هر ۶ نفر یک بنگاه اقتصادی فعالیت می‌کند. متاسفانه راهی جز تحمل این معضل وجود ندارد، به نظر بنده این مباحث به‌صورت مجموعه باید دیده شود.

 

به نظر من در این شرایط اقتصادی بازگشت قانون حدود صنفی محال است، مگر می‌شود در این شرایط اقتصادی این قانون اجرایی شود؟ بازار، بازار رقابت است و هر فردی تولید بهتری داشته باشد و کالای مناسبی را در اختیار مردم قرار دهد، موفق خواهد شد. من موافق تعیین حدود صنفی نیستم، حدود صنفی را مصرف‌کنندگان تعیین می‌کنند. اگر حدود را بخواهیم اجرایی کنیم با این عارضه‌ها چه خواهیم کرد؟

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016