با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 543

موازی‌کاری‌های دولتی، اتحادیه‌ها را به چالش کشانده است

تاریخ انتشار: 13 مرداد 1396 , بازدید: 1249
موازی‌کاری‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در کنار اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌ها، ازجمله مشکلاتی است که اتحادیه را به چالش کشانده و متأسفانه زور اتحادیه‌ها به این ارگان‌ها نمی‌رسد.

موازی‌کاری‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در کنار اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌ها، ازجمله مشکلاتی است که اتحادیه را به چالش کشانده و متأسفانه زور اتحادیه‌ها به این ارگان‌ها نمی‌رسد.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صنف آسانسور و الکترومکانیکی تهران، مصیب خلیلی، رئیس اتحادیه خدمات فنی برق و الکترونیک شهرستان ارومیه بر این باور است که در حال حاضر اتحادیه طبق قانون نظام صنفی و مطابق با ماده 27 و 28 آن به کسبه‌های متخلف اخطاریه می‌دهد اما آنها با وساطت ارگان‌های دیگر، مشکلشان را به‌راحتی حل می‌کنند. این اعضا با پادرمیانی این ارگان‌ها همه فعالیت‌های اتحادیه را زیر سؤال می‌برند.

 

مشروح گفت‌وگوی «صنف و صنعت» را با خلیلی در ادامه می‌خوانید.

 

نظر شما درباره همگن‌سازی صنف و صنعت آسانسور و پله‌برقی چیست؟

 

در حال حاضر همگن‌سازی و دریافت پروانه کسب 2 چالش بزرگ این صنعت است. درباره چالش اول باید گفت همگن‌سازی می‌تواند در ارتقای وضعیت آسانسور مؤثر باشد اما درباره چالش دوم باید بگویم در حال حاضر بر اساس قانون نظام‌ صنفی فعالان این حوزه باید پروانه کسب را از اتحادیه دریافت کنند. اما متأسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت برخی اوقات در این روند اختلال ایجاد می‌کند.

 

متأسفانه برخی از متقاضیان برای دریافت پروانه کسب به سازمان صنعت، معدن و تجارت و ادارات شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند. اگرچه اتحادیه در این‌باره شکایت‌های بی‌شماری داشته اما راه به‌جایی نبرده است.

 

در حال حاضر اتحادیه خدمات فنی برق و الکترونیک ارومیه مجبور به حل مشکلات و چالش‌های کاسبانی است که از یک حوزه دیگر پروانه کسب دریافت کرده‌اند؛ یعنی به‌طور روشن باید بگویم گرفتاری‌ها و مشکلات این کسبه برای اتحادیه و سود و منافع آن برای برخی از ارگان‌های دیگر است. معضل بزرگ‌تر اینکه پروانه‌های کسب ارائه شده توسط این ارگان‌ها بدون هیچ بررسی‌ کارشناسی از لحاظ صلاحیت فردی به آنها داده می‌شود.

 

پیشنهاد شما برای هماهنگ‌تر کردن سیر فعالیت صنعت آسانسور چیست؟

 

صنعت آسانسور یک صنعت پیشرفته و گسترده است. هم‌اکنون این صنعت در سراسر کشور به شکل عملیاتی، کاربردی و در همه ساختمان‌های جدید خود را وارد کرده است؛ اما هماهنگی و ساماندهی اعضای این صنف به یک چالش برای اتحادیه‌های آن تبدیل‌ شده است.

 

هم‌اکنون بخش زیادی از کسبه‌ها برای حل مشکلات، ساماندهی، نگهداری، اطلاع‌رسانی درباره آموزش و دریافت پروانه کسب و صلاحیت صنفی به اتحادیه مراجعه نمی‌کنند. در حالی‌که یکی از وظایف اتحادیه بررسی و ارائه همین موضوعات است. متأسفانه باید بگویم این اتحادیه بسیار مغفول مانده است.

 

یعنی باتوجه به این موازی‌کاری‌ها، نظارت و بازرسی دقیقی انجام نمی‌شود؟

 

صد درصد. در حال حاضر بسیاری از متقاضیان کسب پروانه، برای فرار از سختگیری‌ها و بررسی‌های کارشناسی اتحادیه به ارگان‌های دیگر پناه می‌برند. زیرا این ارگان به لحاظ عدم کارشناسی درست، راحت‌تر پروانه کسب می‌دهند. این ارگان‌ها پس از دادن پروانه کسب، خود را مسوول ندانسته و در برابر کسبه‌ها کاری انجام نمی‌دهند.

 

نظر شما درباره ایجاد یک دبیرخانه مرکزی چیست؟

 

به‌طور قطع اگر دبیرخانه مرکزی ایجاد شود، ساماندهی راحت‌تر صورت گرفته و دست اتحادیه درباره مدیریت اعضا بازتر خواهد شد. در حال حاضر اتحادیه خدمات فنی برق و الکترونیک ارومیه طبق قانون نظام صنفی و مواد 27 و 28 آن به کسبه‌های متخلف اخطاریه می‌دهد اما با وساطت ارگان‌های دیگر، مشکلشان را به‌راحتی حل می‌کنند. این اعضا با پادرمیانی این ارگان‌ها همه فعالیت‌های اتحادیه را زیر سؤال می‌برند.

 

در واقع می‌توان گفت ایجاد یک دبیرخانه مرکزی شروعی برای یکپارچه شدن صنف و صنعت آسانسور کشور است؟

 

به‌طور خلاصه باید بگویم یکپارچه‌سازی می‌تواند در ارتقای وضعیت کنونی آسانسور مؤثر باشدگ باید در همه جای ایران قوانین به‌صورت یکسان و یکپارچه عملیاتی شود.

 

در حال حاضر هر شهرستان، قوانین را هر طور که دلش بخواهد اجرا می‌کند. به‌عنوان نمونه در شهرستانی ارائه پروانه کسب به حدی آسان است که 300 فقره پروانه در سال داده می‌شود در حالی‌که در شهرستان دیگری این رویه به حدی سخت است که گرفتن پروانه کسب چندین سال طول می‌کشد.

 

ارتقای صنعت آسانسور ارتباط مستقیمی با نظرخواهی و کسب اطلاعات جمعی دارد اما متأسفانه همیشه دعوت و حضور اعضا برای مراجعه به اتحادیه به یک چالش و دغدغه تبدیل‌ شده است. از سویی هم اتحادیه نمی‌تواند لشکری را در پی اعضا بفرستد و از آنها خواهش کند برای حل مشکلات یا همفکری‌ با اتحادیه خدمات فنی برق و الکترونیک، مشارکت کنند. این اعضا حتی زمانی که اخطارهای مکرر دریافت می‌کنند در اتحادیه حضور به هم نمی‌رسانند و زمانیکه به‌دنبال پلمب این کسبه می‌رویم، سازمان و اداره صنعت، معدن و تجارت خود را دخیل ماجرا کرده و به‌صورت غیرکارشناسانه، آن واحد صنفی را پلمب می‌کند.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016