با ما در ارتباط باشید

اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران

خبر شماره 591

ایلخانی: آسانسورهای تهران را ساماندهی کردیم

تاریخ انتشار: 23 مهر 1396 , بازدید: 2479
اتحادیه صنف آسانسور و تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران در راستای اجرای قانون نظام صنفی و به‌منظور حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و شهروندان طرح شناسنامه آسانسور را تهیه و برای اجرا در اختیار واحدهای اجراکننده قرار داده است.

اتحادیه صنف آسانسور و تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران در راستای اجرای قانون نظام صنفی و به‌منظور حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و شهروندان و همچنین جلوگیری از ادامه فعالیت غیرقانونی افراد غیرمجاز و بدون پروانه کسب در این صنف، طرح شناسنامه آسانسور را تهیه و برای اجرا در اختیار واحدهای اجراکننده قرار داده است.

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه، علی‌اکبر ایلخانی، رئیس اتحادیه صنف آسانسور و تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران با بیان اینکه از ۱۲ بهمن 1395 اعطای شناسنامه برای آسانسورها الزامی شد، می‌گوید: این طرح با هدف ساماندهی آسانسورهای شهر تهران اجرایی شد، زیرا بسیاری از آسانسورهای شهر به لحاظ فنی ناایمن هستند، از این‌رو لازم است با جدیت در زمینه سرویس‌دهی در بخش خدمات ورود کنیم.

 

ایلخانی در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» بیان می‌کند: نرخ خدمات افرادی که از اتحادیه مجوز کسب دریافت نکرده‌اند، بسیار پایین است. متاسفانه مکان کسب‌وکار این افراد در بسیاری از مواقع مشخص نیست، به همین دلیل گاهی شناسایی آنها برای افراد شاکی و اتحادیه غیرممکن می‌شود.

 

وی در ادامه درباره درج کد  QRدر آسانسورها اضافه می‌کند: واحدهایی که از اتحادیه پروانه کسب دریافت کرده‌اند خود را ملزم به نصب این کد می‌کنند؛ با نصب این کد همه مشخصات فنی آسانسور قابل شناسایی است.

 

ایلخانی تصریح می‌کند: فرض را بر این بگیرید که شخصی نسبت به استاندارد آسانسور یک مکان تردید دارد؛ در این شرایط می‌تواند با زدن کد QR از استاندارد آسانسور آگاهی کسب کند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که تا چه میزان از نتایج این طرح راضی هستید، می‌گوید: متاسفانه امکان نظارت بر فعالیت واحدهایی که بدون پروانه کسب کار می‌کنند، وجود ندارد و همین مسأله روند اجرایی شدن این طرح را دشوار کرده است.

 

این فعال اقتصادی در ادامه بیان می‌کند: واحدهای بدون پروانه کسب آنقدر قیمت‌ها را پایین اعلام می‌کنند که صاحب ملک برای بستن قرارداد با آنها متقاعد می‌شود؛ به عنوان نمونه اگر هزینه هر توقف ۱۰ هزار تومان باشد، آنها نرخ را تا ۲ هزار تومان کاهش می‌دهند. اما نباید فراموش کنیم که این افراد هیچ تعهدی در برابر اتفاقات ندارند. علاوه بر این واحدهای غیرمجاز از قطعات نامرغوب استفاده می‌کنند، به‌همین دلیل نمی‌توان استاندارد آسانسورهایی که واحدهای غیرمجاز نصب می‌کنند را تضمین کرد.

 

به گفته وی مطابق با کد QR حتی تغییر قطعات قابل شناسایی است.

 

ایلخانی بیان می‌کند: خوشبختانه روزانه بر تعداد آسانسورهای شناسنامه‌دار افزوده می‌شود و تا به امروز بیش از ۳ هزار آسانسور شناسنامه‌دار شده‌اند.

 

وی در ادامه با اعلام خبر اجرایی شدن طرح ممیزی آسانسورها از سوی اتحادیه آسانسورها می‌گوید: مطابق با این طرح کارشناسان و بازرسان ما به خیابان‌ها و محلات شهر می‌روند و مشکلات فنی آسانسورها را بررسی و گزارش‌های آن را به صاحبخانه ارائه می‌دهند.

 

این مسوول صنفی خاطر نشان می‌کند: در ابتدا طرح شناسنامه‌دار کردن آسانسورها فقط در تهران اجرا می‌شود. اما این امید وجود دارد که با موفقیت این طرح و با حمایت سازمان ملی استاندارد این طرح در شهرهای دیگر ایران نیز اجرایی شود، زیرا باعث افزایش امنیت جانی شهروندان خواهد شد.

 

طرح شناسنامه آسانسور چیست؟

 

در این طرح برای آسانسورها پس از نصب، گواهی استاندارد صادر می‌شود و واحدهای صنفی نصب‌کننده دستگاه، آن را به مدت یک سال ضمانت می‌کنند و در این مدت باید به ارائه خدمات تعمیر و نگهداری آن نیز بپردازند.

 

همچنین هر آسانسور سالانه باید مورد بازدید و بازرسی‌های ادواری قرار گیرد و چنانچه نقصی پیدا کرد، از سوی شرکت‌های خدمات‌دهنده و نگهدارنده برطرف شود. این الزام به‌دلیل ارتباط مستقیم سلامت و ایمنی دستگاه با جان و مال استفاده‌کنندگان آسانسور به هیچ وجه قابل چشم‌پوشی نبوده و واحدهای صنفی ارائه‌کننده خدمات فنی، نصب، تعمیر و نگهداری آسانسور تحت هیچ شرایطی نباید در این زمینه کوتاهی کنند.

 

اتحادیه صنف آسانسور و تولیدکنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران براساس این الزامات، در راستای اجرای قانون نظام صنفی و به‌منظور حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و شهروندان محترم، پس از یک‌سال بررسی و بهره‌گیری از نظر کارشناسان و متخصصان صنف آسانسور و برای شناسایی آسانسورهایی که در چرخه خدمات‌دهی فعالان مجاز و دارای پروانه کسب قرار دارند و همچنین جلوگیری از ادامه فعالیت غیرقانونی افراد غیرمجاز و بدون پروانه کسب در این صنف، طرح ارائه خدمات آسانسور با عنوان «شناسنامه آسانسور» را تهیه و برای اجرا از 12 بهمن 1395 در اختیار واحدهای اجراکننده قرار داد.

آسانسور

تبلیغات

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به اتحادیه صنف آسانسور و تولید کنندگان و تعمیرکاران وسایل الکترومکانیکی تهران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی به همراه دارد.
© eett.ir All rights reserved 2016